Bezprawne wykorzystanie wizerunku Sanah
Jak doszło do takiej sytuacji? Co może zrobić wokalistka w sprawie oszustwa “na Sanah”? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Sanah (Zuzanna Irena Jurczak) to topowa polska wokalistka. Jej utwory zdobywały z czasem coraz większą popularność, a sama piosenkarka potrafiła zgromadzić kilkanaście tysięcy ludzi- między innymi na koncercie w Krakowie. Swoją unikalną barwą głosu i niezwykłym talentem wokalno- instrumentalnym zjednała sporą liczbę fanów.
WYKORZYSTANIE WIZERUNKU SANAH
Jakiś czas temu w Internecie zaczęło pojawiać się dużo reklam dotyczących “kryptowalut”, które Sanah swoim wizerunkiem miała promować. Pomysłodawcy reklam tworzyli je, umieszczając notkę o rzekomej inwestycji piosenkarki. Oszuści wskazywali również na polską wytwórnię płytową “Magic Records”, której nakładem wydano albumy Sanah. Wytwórnia ta wydała oświadczenie, że razem z Sanah nie mają nic wspólnego z reklamą kryptowalut, a jest to tylko oszukiwanie innych. Przestrzega także odbiorców, by unikali klikania w takie reklamy i rozważnie korzystali z linków.
CO MOŻE ZROBIĆ WOKALISTKA ZA OSZUSTWO “NA SANAH”?
Nieprawdziwe informacje, kłamstwa czy wykorzystywanie czyjegoś wizerunku pojawia się w Internecie niestety bardzo często. Dobra osobiste podlegają ochronie prawnej. Jest nimi również wizerunek, którego bezprawne wykorzystanie skutkuje możliwością domagania się ochrony swoich praw.
Osoba, której wizerunek został wykorzystany, tak jak w przypadku Sanah, może żądać zaniechania naruszeń oraz usunięcia ich skutków danych. Chodzi tutaj między innymi o zaprzestanie posługiwania się fałszywymi reklamami.. Artystka nie wyraziła zgody na użycie jej pseudonimu artystycznego w reklamach, powoływanie się na jej osobę jest więc bezprawne..
Sanah mogłaby również wystąpić o odszkodowanie lub zadośćuczynienie pieniężne. Wysokość zasądzonej kwoty zależałaby od sposobu sformułowania roszczeń oraz od decyzji sądu.
Więcej informacji na temat środków ochrony w razie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji znajdziesz w tym artykule: https://www.przepraszamniewystarczy.pl/kto-przeprasza-za-nieprawdziwe-informacje/
KIEDY MOŻNA WYKORZYSTAĆ WIZERUNEK BEZ ZGODY?
Istnieją sytuacje, w których wizerunek można wykorzystać bez uzyskiwania zgody.
Jeśli osoba powszechnie znana wykonywała jakieś funkcje publiczne, szczególnie na tle politycznym, społecznym czy rozrywkowym, niepotrzebna jest zgoda na rozpowszechnienie wizerunku. Może to dotyczyć np. fotografii wykonanej w trakcie koncertu. Należy jednak pamiętać, że dozwolony zakres wykorzystywania takich materiałów jest ograniczony. Będzie można zamieścić fotografię z koncertu w relacji z imprezy, natomiast nie będzie można jej wykorzystać np. do produkcji koszulek z wizerunkiem artysty.
Drugą opcją jest sytuacja, kiedy dana osoba jest jedynie niezbyt istotnym fragmentem/ szczegółem całości, takiej jak krajobraz, publiczne wydarzenie czy zgromadzenie. Wizerunek danej osoby można wykorzystać również, gdy jest to forma pracy – na przykład sesji zdjęciowej, bazująca na odpowiednio przygotowanej umowie.
Jeśli Twój wizerunek został bezprawnie wykorzystany, pamiętaj, że możesz domagać się odszkodowania. Ceń swoje dobra osobiste i pamiętaj o zasadach rozpowszechniania wizerunku innych.
Izabela Niemczyk