Spór Tiny Turner z organizatorami spektaklu – Jak do niego doszło?

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Strona główna

Jedna z najsłynniejszych piosenkarek Stanów Zjednoczonych złożyła skargę przeciwko organizatorom koncertu “Simply The Best – The Tina Turner Story”. Osoby zaangażowane w muzyczne show wykorzystują jej imię i nazwisko, a główną rolę w przedstawieniu gra kobieta, która wygląda niemal identycznie jak Turner.

Tina Turner

Tina Turner (tak naprawdę Anna Mae Bullock) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych to artystka wielu talentów. Jest tancerką, piosenkarką, aktorką, producentką oraz autorką tekstów. Nazywa się ją często “Królową Rock and Rolla”. Jej kariera zaczęła się wraz ze współpracą z Ikiem Turnerem, z którym miała okazję wystąpić jako support zespołu “Rolling Stones”. Muzycy zostali małżeństwem, jednak po kilkunastu latach zdecydowali się rozwieść, co skutkowało zakończeniem wspólnej kariery. Tina przez kilka lat nie była aktywną piosenkarką; wróciła do studia dopiero po ponad 20 latach. Wtedy wypromowała takie utwory jak “What’s Love Got to Do with It” oraz „I Can’t Stand the Rain”; zagrała również w wielu filmach. Jej kariera zakończyła się niedawno – pożegnanie z fanami nastąpiło w tym roku.

 

Jak doszło do złożenia skargi przez Tinę Turner?

Niemiecka firma “Cofo Entertainment” jest organizatorem tribute show z muzyką Tiny Turner – “Simply The Best – The Tina Turner Story”. Na plakacie promującym wydarzenie widnieje zdjęcie kobiety, która wciela się w spektaklu w Tinę Turner i jest do niej bardzo podobna. Turner pozwała tę firmę, gdyż całe show jest tworzone bez współpracy z nią samą. Po oddaleniu złożonej skargi sprawa trafiła do niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Prawniczka Tiny Turner twierdzi, że wykorzystanie imienia i nazwiska artystki oraz plakatu ze zdjęciem niesamowicie podobnej do niej kobiety wprowadza ludzi w błąd. Piosenkarka nie chce, by wykorzystywano jej wizerunek w celach reklamowych bez współpracy z nią samą.

 

Jak może zakończyć się spór?

Strona reprezentująca firmę organizującą show w obronie przed pozwem Tiny Turner powołuje się na wolność sztuki.  Firma podnosi również, że posiada licencję od GEMA- jest to niemiecka organizacja chroniąca artystów i ich prawa autorskie, czyli odpowiednik ZAIKS-u (o uzyskiwaniu od ZAIKS-u licencji na wykonania koncertowe możesz przeczytać więcej w artykule: Spór Małgorzaty Ostrowskiej z Grzegorzem Stróżniakiem o prawo do wykonywania utworów zakończony).

Tina Turner w swoim pozwie żąda usunięcia jej imienia oraz nazwiska i zdjęcia z jej podobizną. Chce, aby organizatorzy jednoznacznie określili, kto w tym show występuje, oraz że ona sama nie ma z tym nic wspólnego.

O tym, w jaki sposób Federalny Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie spór, dowiemy się prawdopodobnie w lutym 2022 roku. Jest to dosyć odległy czas, który wstrzymuje organizację koncertu i a nasila emocje. Warto wskazać, że spór Tiny Turner z organizatorami tribute show mógłby zostać szybciej rozwiązany przez mediacje, które przyspieszają rozwój sprawy oraz pomagają stronom dojść do porozumienia.

O podobnych naruszeniach przeczytasz w naszym artykule: ABBA 2021 – Wielki powrót zespołu, ale… jako cyfrowych awatarów – co na to prawo?

 

 

Izabela Niemczyk

 

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »