Zablokowanie i usunięcie kanału na YouTube, wyłączona monetyzacja – jak temu zapobiec?
Kanał w serwisie YouTube to dla wielu nie tylko forma spędzania wolnego czasu, ale także sposób na życie i jedno z podstawowych źródeł dochodu. Wyłączenie monetyzacji, zablokowanie lub usunięcie kanału może być więc dużym utrudnieniem. Jak tego uniknąć?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie mogą być przyczyny zablokowania lub usunięcia kanału na YouTube
- dlaczego wyłączona może być monetyzacja
- jak można odblokować zablokowaną treść w serwisie YouTube
- jak zapobiec zablokowaniu lub usunięciu kanału
- o czym warto pamiętać, aby nie zostać pozbawionym monetyzacji
- DLACZEGO KANAŁ W SERWISIE YOUTUBE MOŻE ZOSTAĆ ZABLOKOWANY LUB USUNIĘTY?
- Zgłoszenie naruszenia praw autorskich
W większości przypadków zgłoszenie naruszenia praw autorskich powoduje pozbawienie użytkownika przychodów, które po skutecznym zgłoszeniu nie trafiają już do niego, a do podmiotu zgłaszającego roszczenie.
Zgłoszenie naruszenia praw autorskich może jednak również doprowadzić do zablokowania lub usunięcia kanału w serwisie YouTube. W tym celu wypełnia się formularz internetowy z żądaniem usunięcia treści (procedura „notice and take down”). Użytkownik, który umieścił taki film, dostaje wówczas ostrzeżenie o naruszeniu praw autorskich. W przypadku otrzymania 3 ostrzeżeń, konto oraz wszelkie treści zostają usunięte. W takiej sytuacji traci się również możliwość tworzenia nowych kont. Przed usunięciem kanału użytkownik ma jednak 7 dni na podjęcie kroków, które mogą temu zapobiec.
O tym, jak przesyłać żądania usunięcia treści z powodu naruszenia praw autorskich można przeczytać na stronie https://support.google.com/youtube/answer/2807622?hl=pl
Przykład: Kanał Glenna Frickera – SpectreSoundStudios został zablokowany po tym, jak Warner Music Group zarzucił naruszenie praw autorskich do klipów Iron Maiden i Asking Alexandria.
Przykład: Kanał CGM został zablokowany po tym, jak Peja zgłosił naruszenie praw autorskich do udzielonego wcześniej wywiadu.
Więcej o konsekwencjach naruszenia praw autorskich pisaliśmy w artykule Naruszenie praw autorskich – czym grozi, jak go uniknąć?
- Umowa z wytwórnią
W przypadku podpisania niekorzystnej umowy z wytwórnią, istnieje zagrożenie, że wyłączny wpływ na treści umieszczane w serwisie YouTube będzie miał producent. W ten sposób można stracić kontrolę nad decydowaniem o umieszczaniu lub usuwaniu treści w serwisie oraz zostać pozbawionym możliwości zarobkowania.
Przykład: Jednym z zespołów, który stracił kontrolę nad swoim kanałem w serwisie YouTube jest Sound’n’Grace. Zespół został pozbawiony dostępu do swoich teledysków przez wytwórnię Gorgo Music. Co więcej, zmieniona została nazwa kanału z Sound’n’Grace na Gorgo Music, co wiązało się z utratą ok. 165 tys. subskrypcji. Według wytwórni, to właśnie Gorgo Music ma być „właścicielem wszystkich fonogramów i videogramów, które zostały ukryte na czas nieokreślony z powodu złamania przez zespół zapisów umowy”. Mimo wypowiedzenia przez zespół umowy na początku października 2019 r., teledyski do takich utworów, jak „Chcemy więcej” czy „Dzieci Ziemi” wciąż są dostępne na kanale Gorgo Music.
O tym, kiedy potrzebna jest pomoc wydawcy oraz jakie mogą być modele współpracy z wytwórnią można przeczytać w artykule Współpraca z wydawcą – co musisz wiedzieć?
- Skandale obyczajowe
Zablokowanie lub usunięcie kanału może zostać dokonane także przez samą platformę YouTube w przypadku skandalów obyczajowych.
Przykład: YouTube usunął dwa kanały należące do R. Kelly’ego – RKellyTV oraz RKellyVevo po tym, jak muzyk został uznany przez ławę przysięgłych winnym handlu kobietami i prowadzenia zorganizowanej działalności przestępczej. Platforma argumentowała, że decyzja o usunięciu kanałów jest zgodna z wytycznymi w kwestii odpowiedzialności twórcy oraz zapewniła, że R. Kelly nie będzie mógł tworzyć innych kanałów w serwisie.
- Nieodpowiednie treści
Kanał na YouTube może być również zablokowany z powodu umieszczania w nim nieodpowiednich, według platformy, treści. Serwisy mają często swoje regulaminy, w których zawarte są postanowienia na wypadek umieszczania treści niezgodnych z ich profilem.
Przykład: Konto Kanału Sportowego miało zostać zamknięte z powodu rzekomej transfobii. Choć kanał nie był dostępny przez ok. 3h, takie sytuacje mogą wprowadzać niepewność m.in. wśród inwestorów.
- Atak hakerski
Kanał może zostać także usunięty bez żadnej działalności jego właściciela. Do takich sytuacji należą m.in. ataki hakerskie.
Przykład: Kanał Front Page Tech należący do Jona Prossera padł ofiarą ataku hakerskiego, który doprowadził do usunięcia konta.
- DLACZEGO NA KANALE YOUTUBE MOŻE ZOSTAĆ WYŁĄCZONE ZARABIANIE (MONETYZACJA)?
Wyłączenie zarabiania może wynikać z naruszenia praw autorskich, umieszczania treści, które są nieodpowiednie do wyświetlania reklam czy naruszenia zasad zarabiania lub warunków korzystania z serwisu YouTube, a także zasad programu AdSense.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod adresem https://support.google.com/youtube/answer/1727191?hl=pl
Przykład: YouTube wyłączył możliwość monetyzacji treści, które m.in. negują zmiany klimatyczne oraz ich przyczyny czy zniechęcają do szczepień przeciw COVID-19.
Przykład: YouTube wyłączył monetyzację filmów GradeAUnderA z powodu wykorzystania 7 sekund utworu „The Laughing Policeman”. W tym przypadku przychody z reklam trafiały nie na konto właściciela kanału a autora wykorzystanego utworu.
Monetyzacja może być także wyłączona z powodu nieosiągnięcia minimalnych progów, tj. 4000 godzin łącznego czasu oglądania przez ostatnie 12 miesięcy oraz 1000 subskrypcji. Tak było np. w przypadku kanału northazerate. Takie uregulowanie na pierwszy rzut oka wydaje się szczególnie krzywdzące dla mniej popularnych twórców, których treści nie mają takich zasięgów, jak te udostępniane przez gwiazdy sceny. W praktyce nie jest to jednak zbyt uciążliwe, ponieważ filmy pochodzące z kanałów, które nie przekraczały obecnego minimalnego progu, generowały niewielkie przychody (średnio 99 centów za film). Dzięki zmianom w zakresie monetyzacji, istnieje szansa, że naruszeń praw autorskich w Internecie będzie mniej.
Innym przypadkiem wyłączenia monetyzacji są treści dotyczące zdarzeń o charakterze wrażliwym.
Przykład: Początkowo za zdarzenie o charakterze wrażliwym uznano COVID-19, jednak z biegiem czasu zostało to zmienione.
- JAK ODBLOKOWAĆ ZABLOKOWANĄ TREŚĆ LUB KANAŁ NA YOUTUBE?
W przypadku naruszenia praw autorskich w pierwszej kolejności otrzymuje się ostrzeżenie, po którym należy ukończyć kurs o prawach autorskich składający się z krótkiego filmiku i kilku pytań. Ostrzeżenie to wygasa po upływie 90 dni. Inne możliwości to np. przesłanie prośby o wycofanie ostrzeżenia do osoby zgłaszającej naruszenie lub zgłoszenie roszczenia wzajemnego.
- JAK ZAPOBIEC ZABLOKOWANIU LUB USUNIĘCIU KANAŁU NA YOUTUBE ORAZ WYŁĄCZENIU MONETYZACJI?
O ile na ataki hakerskie nie mamy większego wpływu, o tyle w pozostałych przypadkach można zapobiec usunięciu lub zablokowaniu kanału, a także wyłączeniu monetyzacji.
Po pierwsze, warto pamiętać o tym, aby podpisując umowę z wytwórnią, zachować sobie prawo do decydowania lub współdecydowania o treściach zamieszczanych na kanale YouTube oraz innych platformach. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której to sam producent, wytwórnia decyduje o losach naszej twórczości. Jest to także istotne z punktu widzenia subskrybentów. Właścicielom kanałów w serwisie YouTube uzyskanie dużej ilości subskrypcji często zajmuje wiele lat i wymaga dużo energii. Stworzenie nowego kanału w przypadku usunięcia poprzedniego nie gwarantuje powtórzenia sukcesu.
Po drugie, istotna jest znajomość dozwolonego użytku, czyli tego, jak legalnie wykorzystywać cudzą twórczość. Można tu wymienić np. prawo cytatu, prawo wykorzystania cudzego utworu w granicach parodii czy krytyki, działalność dydaktyczna, naukowa czy nawet przemówienia publiczne. W sferze muzyki szczególne znaczenie mają dwa pierwsze. Wiedząc, na co pozwala dozwolony użytek, można skutecznie bronić się przed roszczeniami o naruszenie praw autorskich.
W przypadku zarzutów dotyczących nieodpowiednich treści, przed udostępnieniem filmiku warto zapoznać się z warunkami korzystania z serwisu YouTube. Dzięki temu można uniknąć zablokowania lub usunięcia swojego kanału.
Dominik Światkowski