FLET LIZZO JAKO ZNAK TOWAROWY

 w Aktualnie w mediach, Strona główna

Słynna artystka chce zastrzec swój flet “Sasha Flute” jako znak towarowy. Z czym wiąże się ten proces i co daje zastrzeżenie znaku towarowego?

 

“Sasha Flute”

Lizzo, czyli Melissa Viviane Jefferson to amerykańska piosenkarka, tekściarka, raperka i aktorka. Posiada słynny instrument flet “Sasha Flute”. Jego “sława” rozpoczęła się, gdy utworzono mu odrębne konto na Instagramie. Zgromadziło ono ponad 300 tys. obserwujących. Lizzo chce teraz zastrzec flet, jako znak towarowy.

 

Zgłoszenie “Sasha Flute” jako znaku towarowego

Prawnik artystki złożył wnioski o rejestrację “Sasha Flute” jako znaku towarowego w amerykańskim Urzędzie Patentowym (US Patent and Trademark Office). Lizzo chce zastrzec znak towarowy dla różnych produktów, w tym telewizji, ubrań, książek czy dóbr wirtualnych.

Źródło: https://tmsearch.uspto.gov/bin/showfield?f=doc&state=4806:lpxaoh.2.1

 

Co daje zastrzeżenie znaku towarowego?

Znaki towarowe służą do identyfikacji produktów lub usług konkretnego przedsiębiorcy. Jest to oznaczenie, dzięki któremu dany produkt czy usługa jest rozpoznawalna. Szersze wyjaśnienie, czym jest znak towarowy, przedstawiliśmy artykule: Miley Cyrus znakiem towarowym- link .

Zastrzeżenie znaku towarowego daje wyłączne prawa do korzystania z niego. Dzięki temu np. zespół, który zastrzegł swoją nazwę, ma ochronę prawną przed ewentualnym naśladowcami. Może on np. zakazać umieszczania tej nazwy na bluzach czy koszulkach wytworzonych bez jego zgody.

Prawidłowe zastrzeżenie znaku towarowego może chronić także przed takimi konfliktami, jaki zaistniał w zespole De Mono. Więcej w artykule: link .

 

Jak zarejestrować znak towarowy?

Znak musi nadawać się do odróżnienia towarów i/lub usług jednego przedsiębiorstwa od drugiego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że znak towarowy musi posiadać cechy, dzięki którym jest odmienny od pozostałych. Nie może to być nazwa, która określa tylko rodzaj produktu lub usługi. Poniżej znajduje się przykład znaku, któremu odmówiono rejestracji:


Znak „MUSIC FESTIVAL” wskazuje tylko na rodzaj wydarzenia. Nie jest to oryginalna nazwa, czyli nie posiada ona zdolności odróżniającej.

Źródło: https://euipo.europa.eu/eSearch/#details/trademarks/000706820

Opłaty urzędowe są zależne przede wszystkim od zakresu ochrony, jaką chcemy uzyskać (terytorium oraz lista towarów i usług, które mają być oznaczane znakiem). Przykładowo- w przypadku zastrzeżenia nazwy zespołu muzycznego, kwota tych opłat najczęściej nie przekracza 1600 złotych na terytorium Polski i 1050 euro w przy rejestracji na terytorium całej Unii Europejskiej.

Samodzielna rejestracja znaku towarowego jest możliwa. Niesie to jednak ze sobą ryzyko popełnienia błędu i nieuzyskania satysfakcjonującej ochrony. W przypadku Lizzo, zgłoszenia “Sasha Flute” dokonywał jej prawnik.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy rejestracji znaku towarowego, zwróć się do nas: https://musicodex.pl/produkt/ochrona-zaawansowana-muzyka-lub-zespolu-pakiet-merchandising/

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »