Bardzo dziękujemy za zaproszenie na Spring Break!
Bardzo dziękujemy organizatorowi – Fundacji Fast Forward za zaproszenie na tegoroczny Spring Break! Impreza bardzo nam się podobała. Prezentujemy krótką relację.
Polska muzyka w radiu – dyskusja podczas Enea Spring Break 2018
Jeden z paneli dyskusyjnych na tegorocznym Spring Breaku poświęcony był tematowi: „Czy radio zabija czy promuje nową muzykę?”. Zapytaliśmy panelistów o ich zdanie na temat niedawnego projektu zmian w ustawie medialnej. Proponowane zmiany zmierzają do wprowadzenia korzystniejszych dla polskich twórców zasad nadawania piosenek w stacjach radiowych.
Jak informowaliśmy wcześniej Więcej polskich piosenek w radiu? projekt, którego autorem jest poseł Piotr Liroy-Marzec, zakłada zmianę reguł określających minimalny czas nadawania polskich piosenek w stacjach radiowych. Postanowiliśmy spytać zaproszonych do dyskusji gości, czy ich zdaniem zmiana jest potrzebna i czy w ogóle uzasadniony jest wspieranie polskich twórców w taki sposób.
Nie powinno dziwić, że przedstawiciele stacji radiowych (red. Piotr Metz, red. Michał Sobkowski) są raczej niechętni wszelkiego rodzaju sztywnym regulacjom, które ograniczają swobodę wyboru nadawanych nagrań. Redaktor Piotr Metz podkreślał, że Trójka i tak nadaje zdecydowanie więcej polskiej muzyki niż wymagane obecnie przepisami minimum. Wskazywał przy tym na mankamenty obecnych regulacji – uprzywilejowują one wyłącznie piosenki z polskimi tekstami. Wsparcia pozbawieni są artyści wykonujący piosenki z angielskimi tekstami lub wykonujący muzykę instrumentalną.
Przypomnijmy, że zgłoszony niedawno projekt zmierza właśnie do usunięcia ograniczenia językowego. Z uprzywilejowania miałyby korzystać także takie utwory, które z innych przyczyn wykazują związek z kulturą polską. Idea stojąca za tą propozycją wydaje się więc słuszna, jednak – jak pisaliśmy wcześniej Więcej polskich piosenek w radiu? – w praktyce stosowanie tak ocennego kryterium mogłoby być bardzo problematyczne.
Warto odnotować głos przedstawicieli managementów artystów, którzy argumentowali, że bez szczególnego ustawowego wsparcia polscy artyści często staliby na straconej pozycji konkurując o czas antenowy z zagranicznymi gwiazdami. Z ich perspektywy istnienie przepisów określających minimalny czas nadawania polskich piosenek w stacjach radiowych stanowi więc sposób na wyrównanie szans i umożliwienie polskim twórcom zaistnienia w radiu.
Do zobaczenia na Spring Break’u w przyszłym roku! 🙂