Bad Bunny pozwany za „Safaera” – kiedy sampling jest legalny?
Wszystko wskazuje na to, że Bad Bunny – amerykański raper, piosenkarz i autor tekstów będzie musiał zmierzyć się z podniesionym przez wytwórnię BM Records zarzutem nielegalnego użycia sampli.
Wytwórnia BM Records twierdzi, że wydane przez nią mixtape’y DJ Playera są źródłem, z którego Bad Bunny czerpał przy tworzeniu utworu „Safaera”, będącego częścią albumu „YHLQMDLG”.
Czym jest sampling i w jaki sposób legalnie samplować pisaliśmy już w artykule: Czy samplowanie jest legalne i jak legalnie samplować?
Wytwórni BM Records przysługiwały majątkowe prawa do utworów i nagrań DJ Playera. Skoro Bad Bunny korzystał z fragmentów materiałów DJ Playera, powinien był uzyskać licencję od wspomnianego labelu. Zaniechanie uzyskania odpowiednich zezwoleń oznacza, że nagranie wykorzystywane jest w sposób niezgodny z prawem, a prawa majątkowe BM Records zostały naruszone.
O tym, z jakich warstw składa się nagranie i w jaki sposób „wyczyścić” prawa do nagrań, żeby swobodnie korzystać z fragmentów lub z całych utworów pisaliśmy w artykule Jak wyczyścić prawa do materiału
O tym, czy Bad Bunny korzystał z sampli DJ Playera niezgodnie z prawem zdecyduje sąd, na podstawie konkretnego stanu faktycznego w tym sporze. Możliwa jest również sytuacja, w której strony postanowią zawrzeć pozasądową ugodę, w celu uniknięcia negatywnego rozgłosu i dużych kosztów. O wyniku sprawy przekonamy się zatem za jakiś czas.
Agnieszka Gębala