COLDPLAY I EKOLOGICZNA TRASA KONCERTOWA
Zespół Coldplay rozpoczął trasę “Music of the Spheres World Tour”. Je głównym założeniem jest ekologiczna forma. W jaki sposób można organizować ekologiczne koncerty? Czy jest to w ogóle możliwe?
POMYSŁ EKOLOGICZNEJ TRASIE KONCERTOWEJ
Członkowie Coldplay poważnie podchodzą do tematów związanych z kryzysem klimatycznym. Jakiś czas temu umieścili post swoim profilu na Instagramie:
“Granie na żywo i nawiązywanie więzi z ludźmi to powód, dla którego istniejemy jako zespół. Planowaliśmy tę trasę od lat i jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością grania piosenek z całego naszego wspólnego czasu. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że planeta stoi w obliczu kryzysu klimatycznego. Spędziliśmy więc ostatnie dwa lata na konsultacjach z ekspertami ds. środowiska, aby ta trasa była jak najbardziej zrównoważona […]”
Źródło: https://www.instagram.com/p/CVAh8KpoRRH/
W JAKI SPOSÓB COLDPLAY ORGANIZUJE EKO-TRASĘ?
Zespół zobowiązał się do zmniejszenia bezpośrednich emisji CO2 o 50% w porównaniu z poprzednią trasą koncertową. Coldplay chce wyposażyć stadiony czy inne miejsca koncertów w baterie słoneczne. Oprócz tego, wokół nich planują zainstalować podłogę kinetyczną, dzięki której ruchy publiczności będą mogły być przetwarzane na energię i zasilać widowisko.
Podczas ekologicznych koncertów ma zostać użyty ultrawydajny sprzęt. Przykładowo-niskoenergetyczne ekrany LED, laser i system oświetleniowy.
Na każdym koncercie będzie dostępna bezpłatna woda pitna, a fani i ekipa będą mieli do dyspozycji aluminiowe kubki wielokrotnego użytku.
Opaski LED noszone przez widzów podczas koncertu będą wykonane w 100% z materiałów pochodzenia roślinnego.
Źródło: https://sustainability.coldplay.com
NIE TYLKO EKOLOGICZNA TRASA KONCERTOWA
Oprócz ekologicznej trasy koncertowej zespół postanowił zasadzić jedno drzewo za każdy sprzedany bilet. Zespół przyczyni się również do sprzątania odpadów, sponsorując akcję „Sprzątanie oceanów”:
Explaining the Interceptor | Cleaning Rivers | The Ocean Cleanup
Są to tylko niektóre z pomysłów i działań zespołu. Współpracuje on z wieloma organizacjami promującymi ochronę środowiska. Na swojej stronie internetowej zobowiązał się do informowania na bieżąco o postępach wszystkich ekologicznych działań.
CZY BRANŻA MUZYCZNA JEST EKOLOGICZNA?
Coraz więcej artystów jest świadomych problemów związanych z naszą planetą. O przykładach muzyków działających ekologicznie możecie przeczytać w tym artykule: DAWID PODSIADŁO, EKOLOGIA I PRAWO – CO MAJĄ WSPÓLNEGO?
Jakiś czas temu przeprowadziliśmy wywiad z Jamesem Dove’m. Jest to brytyjski muzyk, producent i zaangażowany działacz ekologiczny. W wywiadzie zostały poruszone tematy jego aktywizmu ekologicznego, zaangażowania fanów muzyki w ochronę środowiska czy działania organizatorów festiwali muzycznych. Przeczytaj koniecznie tutaj: CZY BRANŻA MUZYCZNA MOŻE BYĆ EKO? – WYWIAD Z AKTYWISTĄ JAMESEM DOVEM .
Ekologiczne działania w branży muzycznej podejmują także organizatorzy festiwali. Przykładem jest OFF FESTIWAL. Jak możemy przeczytać na stronie imprezy:
“[…] na OFF-ie dbamy o wykorzystywanie materiałów, które w łatwy sposób poddają się recyklingowi, korzystamy z biodegradowalnych naczyń oraz kubków wielorazowego użytku, nie korzystamy z plastikowych słomek.
[…] Walczymy o minimalizowanie zanieczyszczania powietrza w trakcie przemieszczania się na nasz festiwal na dwa sposoby – udostępniając we współpracy z miastem Katowice darmową komunikację miejską, a także zachęcając do korzystania z miejskich rowerów.”
Mimo wielu przykładów działań ekologicznych wciąż nie są one wystarczające. Zachęcamy więc do korzystania z różnych eko- rozwiązań. Wspólnie chrońmy Ziemię.
Izabela Niemczyk