Kolejne wykorzystanie wizerunku- tym razem zmarłego Krzysztofa Krawczyka
O wykorzystaniu wizerunku słyszy się bardzo często. Jest to poważny problem szczególnie osób publicznych, co potwierdziła niżej omawiana sytuacja.
Krzysztof Krawczyk był jednym z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych polskich muzyków. Zmarł w kwietniu 2021 r., co spowodowało ogromne poruszenie wśród wielu fanów. Jego wykorzystany wizerunek nie jest jedynym problemem, który się pojawił. Krawczyk po śmierci pozostawił testament, w którym pominął swojego syna. O tej sytuacji możesz przeczytać w artykule: Krzysztof Krawczyk pomija syna w testamencie .
JAK DOSZŁO DO WYKORZYSTANIA WIZERUNKU KRZYSZTOFA KRAWCZYKA?
W Poznaniu był organizowany marsz, w którym brali udział antyszczepionkowcy. Według relacji mediów nieśli oni trumny z napisami “ofiara szczepień” i transparenty z wizerunkami różnych osób. Wśród nich znalazł się właśnie Krzysztof Krawczyk. Manager zmarłego wokalisty zaprzeczył roznoszącym się plotkom, według których Krawczyk zmarł przez szczepionkę. Jego wizerunek nie powinien być w takim razie wykorzystywany przy tego typu wydarzeniach.
CZY MOŻNA ZABEZPIECZYĆ PRAWA DO WIZERUNKU OSOBY ZMARŁEJ?
Wizerunek jest dobrem osobistym niedziedzicznym i niezbywalnym. Czy w takim razie po śmierci danej osoby, może być on w dalszym ciągu chroniony? Oczywiście, że tak. Zgodnie z przepisami, w przypadku wykorzystania wizerunku osoby zmarłej można dochodzić roszczeń w ciągu 20 lat od jej śmierci. Dobrem osobistym jest także prawo do kultu zmarłego. Gdy jego bliscy czują, że zostało ono naruszone, mają prawo do wystąpienia z roszczeniami. W przypadku zmarłego Krzysztofa Krawczyka uczestnicy marszu wykorzystali wizerunek, podając nieprawdziwe informacje bez zgody jego bliskich, co może skutkować ich odpowiedzialnością.
Problem wykorzystanego wizerunku był także omawiany w przypadku polskiej piosenkarki Sanah. Możesz o tym przeczytać w artykule: Bezprawne wykorzystanie wizerunku Sanah .
Izabela Niemczyk
Super ciekawy artykuł, więcej takich