Kosztowne sekrety – co łączy Marilyna Mansona, Daft Punk, Varius Manx i Kanye Westa?

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Strona główna

Wyciek sekretów z życia prywatnego lub tajemnic związanych z działalnością może zaszkodzić, a czasem zakończyć nawet najlepiej rozwijającą się karierę. Idealnym przykładem pierwszej z tych sytuacji jest Marilyn Manson, który z powodu zarzutów ze strony swoich byłych partnerek stracił menedżera, wytwórnię i rolę w serialu. Czy uratowałoby go zawarcie umowy o poufności?

„Ale ja nie mam żadnych tajemnic”

W branży muzycznej odpowiednia reputacja jest jednym z filarów sukcesu. Jest to jednak filar, który bywa doceniany dopiero w momencie, gdy zostaje zburzony. Odbudowanie zaufania fanów i swojej pozycji w środowisku po przebytej aferze może być niewyobrażalnie trudne, nawet jeśli plotki czy zarzuty wymierzone w artystę okazują się być nieprawdą!

Na naszych oczach rozgrywa się aktualnie konflikt pomiędzy Moniką Kuszyńską – byłą wokalistką Varius Manx, a Robertem Jansonem – liderem zespołu. Po wielu latach od zakończenia współpracy, piosenkarka i jej siostra otworzyły się na temat sposobu traktowania Kuszyńskiej przez resztę grupy – zwłaszcza przez Jansona. Niezależnie od tego czy zarzuty jakoby męska część zespołu znęcała się psychicznie nad koleżanką okażą się prawdziwe, reputacja muzyków została już poważnie nadszarpnięta.

Muzycy Varius Manx mogli zabezpieczyć się przed tą i podobnymi sytuacjami wprowadzając zasadę podpisywania umowy o poufności (tzw. NDA) z wszelkimi osobami wchodzącymi z nimi współpracę.

Umowa o poufność jako tajemnice może traktować między innymi kwestie związane z typowymi zachowaniami, przebiegiem współpracy, przyzwyczajeniami i sposobem bycia, które mogą być kiedyś wykorzystane przeciwko artyście.

Tak jak pisaliśmy już w artykule Marilyn Manson w ogniu zarzutów, partnerzy zrywają wspópracęMarilyn Manson w ogniu zarzutów, partnerzy zrywają wspópracę , umowa nie może oczywiście zobowiązywać do zachowania w sekrecie informacji o popełnianych przestępstwach czy nieuczciwych praktykach (tj. do niezgłaszania tego typu przypadków organom ścigania), „ma ona na celu przede wszystkim ochronę przed wyciekiem poufnych informacji czy to z życia prywatnego, czy też z funkcjonowania w branży (np. przebieg negocjacji, tworzenia nagrań, postanowienia umów).”

Umowa o poufności mogłaby uchronić Marilyna Mansona przed nieprzyjemnymi konsekwencjami związanymi z zarzutami przedstawionymi przez Evan Rachel Wood (więcej o sprawie piszemy w przytoczonym powyżej artykule), przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy przed sądem.

NDA może dać poczucie komfortu, że w przypadku kłótni z dawnymi współpracownikami, nie zwrócą się oni do mediów z kompromitującymi materiałami, np. zdjęciami z imprezy. Umowa o poufności zawierać powinna postanowienia o karach umownych za złamanie obowiązku tajemnicy. Świadomość, że zemsta będzie kosztowała duże pieniądze, może skutecznie ostudzić złość. W ten sposób umowa o poufności realizuje funkcję prewencyjną.

Podkreślmy przy tym – umowa o poufności w żadnym wypadku nie zmierza do wyłączenia odpowiedzialności za przestępstwa. Może natomiast chronić przed prowadzeniem sporów w przestrzeni publicznej, co nieraz prowadzi do nadmiernego lub niezasłużonego uszczerbku na reputacji.

Wyciek albumu a umowa o poufności

Umowa o poufności może chronić również przed wyjściem na światło dzienne strategii marketingowych, planów biznesowych, dat wydania singli, teledysków itd.

A co z wyciekiem materiałów takich jak przygotowywane albumy?

Podpisując NDA masz możliwość zabezpieczenia swoich interesów na wypadek:

  •  udostępnienia nagrań bez twojej zgody – zawarte w umowie o poufności kary za złamanie tajemnicy mogą skutecznie zniechęcić współpracowników do działań na twoją szkodę;

W zeszłym roku, skłócony z Kanye Westem raper Drake upublicznił utwór „Life of the party” stworzony we współpracy Kanye z Andre3000. Piosenka, pomimo że opowiadała o śmierci mam obu muzyków, zawierała wersy, w których Kanye „dissował” Drake’a.

Nie wiadomo skąd Drake uzyskał dostęp do „Life of the party”, który nie miał zostać w końcu częścią albumu Kanye. Wiadomo jednak, że Andre3000 został bez własnej woli i chęci wciągnięty w konflikt między dwoma raperami.

  •  ataku hackerskiego – pomimo że niemożliwe jest oczywiście podpisanie z hackerami umowy o poufności, można zadbać o zawarcie jej np. z producentem nagrań czy wydawcą. W umowie powinny znajdować się w takim wypadku postanowienia nakazujące przechowywanie nagrań w bezpieczny sposób – chodzi np. o nakaz używania silnych haseł, o udzielanie dostępu do materiałów tylko przy użyciu klucza sprzętowego itd.

Tego rodzaju postanowienia powinny zagwarantować bezpieczeństwo materiałów. W sytuacji, gdy hackerom uda się jednak wydobyć  nagrania z uwagi na niedopełnienie przez niego wydawcę czy producenta obowiązków ochrony, będziesz miał możliwość pociągnięcia producenta czy wytwórni do odpowiedzialności za poniesioną przez to szkodę.

Umowa o poufności u Daft Punk

O tym, dlaczego Daft Punk mogło korzystać z NDA pisaliśmy już w artykule: Daft Punk kończy karierę – jak wygląda to okiem prawnika?Daft Punk kończy karierę – jak wygląda to okiem prawnika?

Członkowie Daft Punk znani są z utrzymywania tajemnicy wizerunku. Oprócz łatwo rozpoznawalnych hełmów i rękawic, w celu uniknięcia dekonspiracji, członkowie zespołu mogli podpisać ze sobą i swoimi współpracownikami umowy o poufności. NDA u Daft Punk mogłaby dotyczyć w szczególności wizerunków członków Daft Punk, zdjęć i nagrań na których są one widoczne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wykonanie fotografii lub wideo i udostępnienie ich w internecie jest bardzo proste, utrzymanie na dłuższą metę anonimowości artystów bez dobrze przygotowanych umów o poufności byłoby niemożliwe. Jest to dowód na to, że umowa o poufności może obejmować różne obszary, w zależności od potrzeb konkretnych osóbznajdować w muzyce bardzo różne zastosowania.

 

 

Agnieszka Gębala

 

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »