Marilyn Manson w ogniu zarzutów, partnerzy zrywają współpracę

Znęcanie się, maltretowanie, manipulowanie, “kokaina zamiast jedzenia”, “przywiązywanie kablem do klęcznika”, “pokój gwałtu” i “pranie mózgu” – to tylko niektóre zarzuty stawiane znanej gwieździe rocka. Póki co rolę sądu pełnią raczej media społecznościowe, jednak z najnowszych doniesień wiemy, że policja rozpoczęła badanie sprawy. Widoczne są też pierwsze skutki stawianych muzykowi zarzutów, a na naszych oczach być może odbywa się największy w historii skandal wokół Marilyna Mansona.

Marilyn Manson bez menadżera, wytwórni oraz roli w serialach

Skandal wokół Marilyna Mansona rozpoczął się od opublikowania szokujących informacji przez jego byłą partnerkę – Evan Rachel Wood. Pociągnęło to lawinę kolejnych zarzutów i krytyki. Do tej fali dołączyły się nie tylko potencjalne ofiary artysty oraz inni przedstawiciele świata sztuki. W wyniku całej sytuacji oświadczenia o zakończeniu współpracy z Mansonem złożyli Tony Ciulla – jego wieloletni menedżer – oraz wytwórnia Loma Vista. Manson i Loma Vista współpracowali od 2015 roku i szczęśliwie dla muzyka, obejmująca ich umowa nie przenosiła na wytwórnię praw do utworów, a dotyczyła jedynie dystrybucji. Wciąż jest to zapewne spory cios dla Mansona, gdyż nie tylko dalsza dystrybucja jego utworów napotka znaczne trudności, ale też inne wytwórnie, nie chcąc przyjmować na siebie krytyki adresowanej do muzyka, zapewne nie będą skłonne nawiązać z nim współpracy. Poszukiwanie nowych partnerów będzie dla Mansona dodatkowo utrudnione z powodu utraty menadżera, który wobec narastającej fali krytyki również wycofał się z dalszego prowadzenia dla niego spraw. W odpowiedzi na skandal wokół Marilyna Mansona muzyk został również wyrzucony z dwóch seriali – “Amerykańscy bogowie” oraz “Creepshow”. Obie produkcje miały mieć ogólnoświatowy zasięg. Manson jednak nie będzie mógł brać w nich udziału, nagrany materiał zostanie zmodyfikowany, a sceny z muzykiem – wycięte. 

O skandalu wokół Marilyna Mansona wiemy z wielu polskich i zagranicznych źródeł. Więcej informacji zebranych na ten temat możecie znaleźć np. tutaj: Posty otagowane jako Marilyn Manson na CGM.pl

Kontrowersje wokół artystów – jak zabezpieczyć się przed kreowaniem fałszywego wizerunku?

Niezależnie od oficjalnego potwierdzenia informacji o zachowaniu Mansona, skutki całej sytuacji są już ogromne i określenie ich dotkliwymi to zapewne bardzo łagodna ocena. Kontrowersje wokół życia prywatnego mogą pogrzebać całą karierę muzyczną, czasem niezależnie od swojej prawdziwości. Podczas współpracy muzyka z innymi muzykami, wytwórniami, menedżerami, niekorzystne czy niejednoznaczne sytuacje zdarzają się nierzadko. Informacje o niektórych zachowaniach czy słowach mogą mieć ogromną wartość, co może motywować nie tylko do usilnego ich wychwytywania, ale wręcz do wyolbrzymiania rzeczywistości pod wzbudzenie sensacji w mediach. Co może zrobić muzyk, aby zabezpieczyć się przed kreowaniem fałszywego wizerunku? Pomocne może być przystąpienie z współpracownikami do umowy o poufności. 

Co daje umowa o poufności?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że w umowie o poufności nie chodzi o ukrywanie informacji o popełnionych przestępstwach czy nieuczciwych nielegalnych praktykach. Ma ona na celu przede wszystkim ochronę przed wyciekiem poufnych informacji czy to z życia prywatnego, czy też z funkcjonowania w branży (np. przebieg  negocjacji, tworzenia nagrań, postanowienia umów). Nie jest ona w stanie zabezpieczyć fizycznie przed wyciekiem tych informacji ale pozwala określić sposób ich zabezpieczenia oraz ułatwia dochodzenie odpowiedzialności za ich wyjawienie. Ochronę poufnych informacji można uregulować albo w odrębnej umowie (zazwyczaj między długoterminowymi partnerami, którzy razem przystępują do wielu umów) albo w postanowieniach konkretnej umowy (kiedy zamiarem jest wykonanie tylko tej jednej umowy w ramach współpracy). Przykładowo, między muzykiem a menedżerem funkcjonować może odrębna umowa o poufności. Natomiast w sytuacji, gdy np. zespół potrzebuje dodatkowego muzyka do jednego nagrania, postanowienie o poufności wystarczy zawrzeć w umowie o nagrania z tym muzykiem. 

Co daje umowa o poufności? Jaką ochronę zapewnia? Jak wspomniano, ułatwia ona dochodzenie odpowiedzialności za wyjawienie tajemnicy. Nie trzeba bowiem wykazywać nieprawdziwości wyjawionych informacji oraz szkody przez to wyrządzonej. Samo złamanie postanowień umowy da podstawę do dochodzenia określonej kary umownej, co ułatwi rekompensatę strat spowodowanych wyciekiem informacji. Umowa może też określać szczegółowe warunki ochrony informacji, jak np. wskazanie osób odpowiedzialnych za przechowywanie nagrań, czy wskazanie konkretnego sposobu zabezpieczeń przechowywania informacji. Może ona też nakładać na konkretne osoby obowiązek powstrzymywania się od udzielania mediom informacji na temat drugiej strony. Należy jednak uważać, aby nie postawić się w sytuacji zakneblowania ust, przed czym ledwo uchroniła się Taylor Swift – więcej na ten temat w artykule Albumy Taylor Swift sprzedane za 300 mln dolarów bez jej wiedzy – Musicodex – prawnicy od muzyki

Przykład: W wyniku hakerskiego ataku na źle zabezpieczony dysk niepublikowane nagrania, które miały być zamieszczone w najnowszym albumie zespołu dostały się do Internetu, co przełożyło się na spadek sprzedaży. Bez określenia odpowiedzialności za przechowywanie nagrań np. w umowie o poufności wyegzekwowanie odpowiedzialności za straty będzie bardzo utrudnione. 

Umowa o poufności może chronić nie tylko nagrania, lecz także zdjęcia, rozmowy, przebieg negocjacji i inne wrażliwe informacje. Więcej informacji o niej znajdziecie  w artykule, który niedługo dla was zamieścimy 🙂

Jerzy Lisiak

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »