NIE TYLKO PROTEST SONGI – JAK ŚWIAT MUZYKI REAGUJE NA WOJNĘ?

 w Aktualnie w mediach, Pytania i odpowiedzi, Strona główna

SANKCJE WPROWADZANE NA ROSJĘ PRZEZ ZACHODNIE PAŃSTWA OBEJMUJĄ TAKŻE SFERĘ MUZYKI. DOTYKAJĄ ONE ZARÓWNO ROSYJSKIE MEDIA, ARTYSTÓW, JAK I UŻYTKOWNIKÓW. KOLEJNE PRZEDSIĘBIORSTWA, SERWISY, WYTWÓRNIE OGRANICZAJĄ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W ROSJI, ZAWIESZAJĄ JĄ LUB WYCOFUJĄ SIĘ Z ROSYJSKIEGO RYNKU.

SANKCJE SERWISÓW STREAMINGOWYCH NA ROSJĘ 

Rosja jest 16. największym rynkiem muzycznym, którego roczne przychody wynoszą ok. 200 mln dolarów (2021 Global Music Raport). 

Ograniczenia wprowadzają m.in. serwisy streamingowe. Spotify zamknął swoją siedzibę w Moskwie i ograniczył dostępność rosyjskich mediów powiązanych z aparatem państwowym. Poza tym usunął wszystkie treści Russia Today i Sputnik dostępne w serwisie w państwach Unii Europejskiej i innych. Blokadę rosyjskich mediów wprowadził także YouTube. Ze strony innych serwisów streamingowych nie ma potwierdzenia co do zawieszenia działalności w Rosji. 

CZY TO OZNACZA, ŻE ROSJANIE NIE BĘDĄ MOGLI SŁUCHAĆ MUZYKI NA SPOTIFY? 

Serwis zdecydował się na wyłączenie jedynie płatnych subskrypcji dla rosyjskich użytkowników, co spowodowane było trudnościami w przetwarzaniu płatności. Konta użytkowników Spotify’a posiadających wersje Premium będą anulowane, jeśli płatności nie zostaną zrealizowane. Spowoduje to przeniesienie ich kont do wersji darmowej. Rosyjscy użytkownicy nie zostaną jednak odcięci od serwisu, który chce utrzymać „globalny przepływ informacji”.  

Dyrektor finansowy Spotify Paul Vogel twierdzi, że serwis straci około 1.5 mln płacących subskrybentów. Przekłada się to na mniej niż 1% wszystkich przychodów Spotify. 

Źródło: https://variety.com/2022/digital/news/spotify-russia-subscriber-cancel-joe-rogan-1235200533/ 

OGRANICZENIE DZIAŁALNOŚCI MUZYCZNEJ W ROSJI 

Zachodnie instytucje kulturalne, np. Metropolitan Opera, kończą współpracę z muzykami popierającymi rosyjski aparat państwowy, między innymi ze słynną sopranistką Anną Netrebko. Z afiszów zachodnich oper znikają również dzieła rosyjskich kompozytorów. Polska Opera Narodowa rezygnuje z premiery „Borysa Godunowa”, Opera Nova w Bydgoszczy z „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego. Podobne kroki podjęły m.in. Filharmonia Szczecińska czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. W Mediolanie natomiast zamiast utworu rosyjskiego kompozytora zagrano ostatnio hymn Ukrainy. Rezygnację z rosyjskiej muzyki klasycznej ogłosiły także niektóre stacje radiowe, w tym Program 2 Polskiego Radia. 

SOLIDARNY SPRZECIW WOBEC WOJNY  

Wyraziła go także korporacja koncertowa Live Nation. Ogłosiła ona kolejne sankcje na Rosję. Nie będzie już promować tam koncertów ani prowadzić żadnych interesów. Indywidualni muzycy również deklarują, że nie będą już grali koncertów dla rosyjskich oligarchów. Z taką deklaracją wystąpił m.in. Sting, który ogłosił, że żaden oligarcha nie jest w stanie zarezerwować jego występu na koncercie, ślubie czy przyjęciu. 

Na dochody twórców i wykonawców natomiast najbardziej może wpłynąć zawieszenie przez brytyjską organizację zbiorowego zarządzania PRS For Music współpracy z jej rosyjskim odpowiednikiem RAO. 

Innym rodzajem ograniczenia działalności jest zablokowanie w Rosji wszystkich nierosyjskich treści przez serwis TikTok. 

CO Z WYTWÓRNIAMI MUZYCZNYMI? 

Universal Music Group zamknęła swoje biura w Rosji i zawiesiła swoją działalność w Rosji. Wytwórnia, uzasadniając swoją decyzję, powołała się na przestrzeganie międzynarodowych sankcji. Podobne kroki podjęły Warner Music, Kobalt, FUGA czy Sony Music. Ta ostatnia ogłosiła, że zawiesza wszelkie inwestycje w projekty, działania promocyjne oraz produkcję. Prezes FUGA potwierdził natomiast zawieszenie dostarczania nowej muzyki do takich platform i dostawców usług cyfrowych jak: Yandex, vKontakte oraz Zvooq/Sberzvuk. 

JAK TE DECYZJE WPŁYWAJĄ NA MUZYKÓW Z ROSJI? 

Przez zawieszenie współpracy organizacji zbiorowego zarządzania w Rosji, tamtejsi muzycy zostaną pozbawieni rozliczania tantiem otrzymywanych w innych krajach. Oznacza to, że nie otrzymają już wynagrodzeń za wykorzystanie ich utworów poza Rosją.  

Wytwórnie, które nałożyły sankcje na działalność dla Rosji wstrzymują większość działań z artystami z Rosji. Wobec tego rosyjscy muzycy, którzy byli pod opieką zagranicznych wytwórni, będą najprawdopodobniej zmuszeni do zmiany wydawcy. W innym przypadku niewykonalne może okazać się na przykład wydawanie przez nich nowych nagrań.  

Sankcje na Rosję, które nałożyli piosenkarze czy zespoły muzyczne z innych krajów, odczują także zwykli obywatele. Zostali oni pozbawieni możliwości wyjścia na koncert czy do teatru. 

W kontekście cierpień doznawanych przez ofiary wojny nie są to oczywiście straszne dolegliwości. Może to być natomiast jeden z wielu elementów zmierzających do uświadomienia obywatelom Rosji, jak szeroki i intensywny jest sprzeciw wobec agresji na Ukrainę.  

W JAKI SPOSÓB BRANŻA MUZYCZNA WSPIERA UKRAINĘ? 

Niezależnie od sankcji, ważna jest także pomoc Ukrainie, którą niosą przedstawiciele świata muzyki. O wielu przykładach pomocy ze strony artystów pisaliśmy już w artykule:  

https://musicodex.pl/polscy-artysci-dla-ukrainy-solidarnosc-nasza-bronia/ 

Możemy być dumni z wielu akcji podejmowanych przez polskich artystów w celu wsparcia dla Ukrainy. Ostatnio istotne wsparcie zadeklarował Miuosh oraz inni artyści występujący w projekcie “Pieśni Współczesne”. Całość zebranych pieniędzy z przedsprzedaży albumu zarejestrowanego podczas koncertu w Bielsku-Białej przeznaczą na pomoc Ukrainie. 

Źródło: https://fb.watch/bQFRcF8tjk/

TVN organizuje charytatywny koncert. W Atlas Arenie w Łodzi wystąpią między innymi Daria Zawiałow, Vito Bambino czy Igo. Całkowity dochód przekazany zostanie na Polskiej Akcji Humanitarnej.    

Źródło: https://www.instagram.com/p/CbPGu3HIRLv/  

MY TAKŻE CHCEMY POMÓC! 

asthma podczas swojej aktualnej trasy przeprowadza zbiórkę na rzecz Ukrainy.  Przed nim jeszcze kilka koncertów, a my chcemy podwoić zebraną kwotę. Wierzymy, że razem zdziałamy więcej i tym samym zachęcamy do pomagania.  


 

Dominik Światkowski, Izabela Niemczyk 

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Translate »