Polscy artyści dla Ukrainy – solidarność naszą bronią!

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Strona główna

Środowisko muzyczne postanowiło sprawnie zjednoczyć się w obliczu prowadzonej przez Rosję inwazji na Ukrainę. Polskim artystom udało się już zebrać blisko milion złotych na ofiary wojny. Organizowane są też dobroczynne koncerty w kraju i za granicą.

 

Artyści – zarówno lokalni jak i mainstreamowi angażują się w akcje pomocowe na wiele sposobów. Gwiazdy takie jak Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Margaret czy Artur Rojek wsparły zbiórkę organizowaną przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zebranie miliona złotych zajęło artystom jedynie pięć dni! Sam Taco Hemingway przekazał na akcję kwotę 100 tysięcy złotych.

W oświadczeniu gwiazd, możemy przeczytać:

„Wobec wydarzeń w Ukrainie wyrażamy solidarność z ludźmi dotkniętymi skutkami rosyjskiej agresji. Ukraińskie społeczeństwo stanęło w obliczu zagrożenia przemocą i wojennym terrorem. Jako artyści i artystki oraz osoby z branży muzycznej i kreatywnej chcemy okazać wsparcie tym, którzy potrzebują go teraz najbardziej. Łączną kwotą 935671 zł wspieramy zbiórkę prowadzoną przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej”

Monika Brodka dołączyła do akcji Żarcie Na Kółkach, zajmującej się przygotowywaniem ciepłych posiłków dla uchodźców, a Margaret zaoferowała osobom z Ukrainy swoje mieszkanie w centrum Warszawy. Wśród artystów alternatywnych przykładami mobilizacji mogą być działania  asthmy, który ogłosił organizację zbiórek podczas swojej trasy koncertowej oraz zespołu SIKSA, który obiecał przekazać na pomoc humanitarną wszystkie zyski z Bandcamp.

 

Koncerty dla Ukrainy

Mobilizacja polskich artystów okazała się być tak wielka, że trudno byłoby wymienić wszystkie zbliżające się wydarzenia, których beneficjentem mają być potrzebujący z Ukrainy. Co chwilę ogłaszane są nowe daty. Poniżej wspominamy kilka większych wydarzeń:

28 lutego w Warszawie odbył się koncert Telewizji Polskiej „Solidarni z Ukrainą”. Kolejny koncert w stolicy ma się odbyć już dziś – 3 marca w Klubie SPATiF. Wystąpią m.in.: Natalia Przybysz i Maria Peszek. Dochód z biletów przeznaczony zostanie na działalność towarzyszenia Homo Faber, które zajmuje się aktualnie zapewnieniem pomocy potrzebujący Ukraińcom.

Również dzisiaj – w Poznaniu, na Placu Wolności zagrają: poznański raper Peja, Kasia Wilk, Rosalie i inni. Po imprezie, Peja uda się zaś na Śląsk na kolejne dwa charytatywne koncerty – tym razem solo.

via Facebook / Good Taste Production

Wczoraj w Gdańsku odbyła się impreza, na której wystąpili Łona i Webber, Mielzky, Kuba Knap oraz Undadasea – bilety dostępne były w trzech cenach (50, 70 i 100 zł). Wszystkie bilety upoważniały do wstępu na koncert. Fani mogli zdecydować na jaki wydatek mogą sobie pozwolić. Zyski z imprezy zostaną oczywiście przekazane na pomoc Ukrainie.

My również zachęcamy do pomocy ofiarom wojny. Wpłaty powinny być dokonywane na konta sprawdzonych organizacji. Poniżej znajdują się linki do zbiórek kilku z nich:

 

Agnieszka Gębala

 

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »