CZY ZAYN MALIK MOŻE WYKONYWAĆ UTWORY „ONE DIRECTION”? 

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Pytania i odpowiedzi, Strona główna

Minęło 12 lat od założenia „One Direction”. Teraz każdy z jego członków prowadzi karierę solową. Czy artyści mogą wykonywać utwory byłego zespołu?  

 

„One Direction” — > five directions

Kariera pięciu młodych mężczyzn rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy przyszli na casting do programu „The X Factor”. Wtedy założyli zespół i już pierwsze wydane single zapewniły im międzynarodową popularność. W 2015 roku z zespołu odszedł Zayn Malik. Artyści rozstali się w zgodzie (a przynajmniej nie wiadomo publicznie o jakichkolwiek konfliktach). Niedługo po tym, reszta zespołu podjęła decyzję o zawieszeniu działalności „One Direction”. Według eska.pl, muzycy podpisali porozumienie. Zwarli w nim szczegóły dotyczące zakończenia współpracy. W 2016 r. oficjalnie zawiesili zespół i każdy z pięciu artystów rozpoczął działalność solową. 

Czy artyści mogą wykonywać utwory zespołu, występując indywidualnie?

W Wielkiej Brytanii, tak jak w Polsce, prawo autorskie do utworu powstaje w momencie jego stworzenia. Autor ma wyłączne prawo do zezwalania lub zakazywania wykonywania jego utworów. Zwykle odbywa się to poprzez udzielanie innym licencji lub sprzedaż praw.  

Zgody na wykonywanie utworów muszą udzielić wszyscy współtwórcy. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi („Collective Management Organisation”) udzielają takiej zgody w imieniu twórców oraz pobierają wszelkie należne im tantiemy. 

Nieraz autorami są osoby spoza zespołu. Przykładowo – twórcami utworu “What Makes You Beautiful” nie są członkowie “One Direction”. Nie udzielają więc samodzielnie praw do wykonywania utworów. Nie mają więc możliwości zablokowania wykonywania piosenek przez innych.  

Źródło: One Direction – What Makes You Beautiful (Official Video) 

 

Co, jeśli któryś ze współtwórców nie wyrazi zgody?

Wprowadzenie zakazu wykonywania utworów dla konkretnej osoby wymaga wyłączenia utworów spod zbiorowego zarządzania. W takiej sytuacji artyści pokrzywdzeni takim zakazem musieliby dochodzić swoich praw drogą sądową. O takim sporze pisaliśmy już w artykule o Małgorzacie Ostrowskiej i Grzegorzu Stróżniakumusicodex.pl. Grzegorz Stróżniak zastrzegł w ZAiKS, że jeśli ktoś chce wykonywać utwory grupy Lombard, (których autorem lub współautorem jest Grzegorz Stróżniak), musi uzyskać jego zgodę.  Artystka mogła śpiewać piosenki zespołu na koncertach czy wydarzeniach, które nie były transmitowane ani rejestrowane. Muzyk pozbawił ją możliwości utrwalania tych utworów. Małgorzata Ostrowska walczyła więc w sądzie o umożliwienie również rejestrowania koncertów z jej udziałem. Artystka o wielu latach sporu uzyskała prawo do wykonywania oraz rejestrowania utworów, których jest współautorką.  

Jak zabezpieczyć się przed takimi konfliktami?

Przede wszystkim- konieczne jest zawarcie umowy wewnętrznej lub współautorskiej. Odpowiedni zapis pozwoli ograniczyć możliwość wyłączenia utworów spod zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Wtedy w razie konfliktów każdy ze współautorów będzie mógł wykonywać swoje utwory, bez uzyskiwania zgody pozostałych.  

Zespół „One Direction” działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („limited company”). Uporządkowało to pracę i działalność zespołu. Wskazuje na to również zawarcie porozumienia kończącego współpracę. Profesjonalna organizacja zespołu zabezpieczyła interesy artystów i zapewniła brak konfliktów. 

 

 

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »