“Kasabian” – na jakich zasadach będzie pracował nowy wokalista?

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Strona główna

Rockowy zespół “Kasabian” planuje zatrudnić nowego wokalistę, w związku z odejściem Toma Meighana, skazanego za przemoc domową. W jakiej formie będzie on występował z zespołem?

W tym artykule dowiesz się:

  • dlaczego “Kasabian” potrzebuje nowego wokalisty
  • kim jest muzyk sesyjny
  • czy mediacje w zespole są potrzebne

Dlaczego zespół poszukuje nowego wokalisty?

Tom Meighan w 2020 roku został oskarżony o pobicie swojej partnerki. Początkowo nie chciał się przyznać do stawianych mu zarzutów, zrobił to jednak po okazanym nagraniu, na którym dokładnie widać było, co zrobił. Tom przeprosił za swoje zachowanie publicznie, zapisał się również na odwyk. Skazany został na 200 godzin nieodpłatnej pracy. “Kasabian” poprosił go o opuszczenie zespołu, gdyż jego członkowie stwierdzili, że nie może być miejsca na takie zachowania. Muzycy odcięli Meighana również od zysków formacji. Tom nie był już członkiem firm zespołu, które odpowiedzialne są za otrzymywanie tantiem z koncertów i pamiątek. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że “Kasabian” miał tak skonstruowaną umowę między swoimi członkami, że przewidywała ona możliwość odcięcia danej osoby od formacji i jej zysków za popełnienie przestępstwa i zostanie skazanym.

 

Na jakich zasadach będzie występować nowy wokalista zespołu?

Początkowo nowym wokalistą miał zostać gitarzysta, autor tekstów oraz producent muzyczny – Serge Pizzorno. Jednak w ostatnim czasie członkowie zespołu “Kasabian” ujawnili, że Rob Harvey- były frontman The Music, mógłby z nimi występować podczas koncertów jako nowy wokalista.

O tym, czy Rob zostanie w zespole na dłużej, czy tylko na obecną trasę koncertową, jeszcze nie ma żadnych wiadomości. Drogę jaką może przejść nowy wokalista, jest zostanie muzykiem sesyjnym zespołu. Muzyk sesyjny jest “wynajmowany” w celu wykonania pewnej części danego utworu lub udziału w koncertach. Musi być osobą otwartą na różne rodzaje  muzyki, gdyż prawdopodobne jest, że będzie angażować się w różne projekty i gatunki muzyczne. Jeśli Rob Harvey zostanie muzykiem sesyjnym, będzie zatrudniony na nieco innych warunkach niż wokalista będący stałym członkiem zespołu. Współpraca z nim zostanie nawiązana na określony czas (np. na konkretną trasę koncertową lub na nagranie albumu), na podstawie  umowy z członkami zespołu.  O tym, jak powinna wyglądać umowa z muzykiem sesyjnym w przypadku nagrań muzycznych przeczytasz w artykule: https://musicodex.pl/umowa-z-muzykiem-sesyjnym/ .  Aktualnie “Kasabian” nie dało żadnej odpowiedzi na pytanie, czy będą chcieli w przyszłości wznowić współpracę z Tomem Meighanem. Od tej decyzji zależeć mogą szczegółowe warunki współpracy Roba Harveya z „Kasabian”.

 

Jak postępować w przypadku sporu w zespole muzycznym?

W przypadku zespołu “Kasabian” jego członkowie mieli poważne podstawy do odcięcia Toma od grupy. Co jednak zrobią po zakończeniu jego kary? Czy muzycy będą się umieli między sobą porozumieć?

Kluczem do załagodzenia takich sytuacji mogą być mediacje. Jest to sposób na rozstrzygnięcie sporów i konfliktów między stronami. Mimo że to mniej popularna metoda niż załatwianie sporów drogą sądową, jest ona tańsza, szybsza i łatwiejsza.  Osoba trzecia, która zajmuje się dojściem do porozumienia stron, musi mieć odpowiednie kwalifikacje i zdolności do rozstrzygania sporów. W sytuacji, gdy w zespole pojawia się sytuacja odmiennych racji, przekonań czy planów, warto z takich mediacji skorzystać. Więcej na temat mediacji możesz zobaczyć w naszym filmie: Konflikt w zespole – mediacja

 

 

Izabela Niemczyk

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »