Mariah Carey i adaptacja filmowa jej pamiętnika

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Strona główna

Słynna wokalistka utworów takich jak “All I want for Christmas Is You” czy “We Belong Together” chce, aby jej książka została zekranizowana.

 

Film o Mariah Carey

Powstająca adaptacja filmowa książki “The Meaning of Mariah Carey” jest przygotowywana pod kierownictwem reżysera Lee Danielsa. Nie jest jeszcze potwierdzone, w jakiej formie zostanie zrealizowana. Pamiętnik piosenkarki został wydany 29 września 2020 roku. Opisuje on wychowywanie Carey na tle napięć społecznych, rasowych nawiązując do twórczości wokalistki. Film o Mariah Carey ma być ekranizacją książki. Mariah Carey chce, aby główna aktorka zagrała ją  bez wykonywania piosenek. Wokalistka stwierdziła, że jej piosenki muszą być zaśpiewane przez nią samą.  Muzyka w takim filmie będzie więc podkładana do roli głównej aktorki.

 

Muzyka w filmie od strony prawnej

O tym, w jaki sposób legalnie użyć muzyki w filmie, możesz przeczytać w naszym artykule: Jak legalnie użyć muzyki w filmie ? .  Artykuł porusza takie kwestie, jak to czy utwór podlega ochronie prawnej, w jakiej formie można wykorzystać dany utwór w filmie, czy jak uzyskać zgodę od autora muzyki.

W przypadku wykorzystania utworów Mariah Carey w filmie są to piosenki już istniejące. Wykorzystanie oryginalnych nagrań wymagałoby zgody ich właściciela (najczęściej jest to wytwórnia, która wydała je po raz pierwszy) Możliwe jest jednak nagranie piosenek na nowo. Producent filmu może w takim wypadku zapewnić sobie prawa do nowych nagrań. Przez zawarcie odpowiednich umowy jest on w stanie użyć tej muzyki w filmie, a oprócz tego np. wydać soundtrack z tymi nagraniami bez uzyskiwania zgody właściciela wcześniejszych nagrań. 

Nie wyłącza to oczywiście praw autorskich do nagrań. Ponowne nagranie już istniejących piosenek skutkuje jednak powstaniem nowych praw pokrewnych (praw do artystycznych wykonań i praw do fonogramów). O strukturze praw do nagrań więcej informacji znajdziesz w artykule: Prawa autorskie do nagrania – Komu przysługują? Czym są prawa autorskie, prawa wykonawcze i prawa producenta fonogramu?.

 

Izabela Niemczyk

 

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »