Calvin Harris daje przepis na “Potion” – czy jest w nim miejsce na Dua Lipę?

 w Aktualnie w mediach, Bez kategorii, Strona główna

„Potion”, czyli nowy kawałek z Dua Lipą na wokalu ujrzał światło dzienne w zeszły piątek. Jak powstają utwory współautorskie takie jak ten? Calvin Harris uchylił nam rąbka tajemnicy…

 

Dwa dni przed premierą, na Tik Toku pojawił się krótki filmik promujący nadchodzące collabo. Klip pokazuje luźną rekonstrukcję tworzenia „Potion”. Zaczyna się od scenki, w której Harris zagrywa kilka akordów na pianinie, dogrywając potem kolejne warstwy utworu na gitarze i basie. W materiale znalazła się nawet Dua Lipa, odgrywająca moment zgody na dołączenie jej wokali do beatu Harrisa.

Filmik kończy się zdaniem: „That’s how you do it. You can do it too” (No I tak to się robi. Ty też tak możesz).

Współautorstwo

W artykule Elton John i Stevie Wonder w duecie w piosence „Finish Line” – kiedy można mówić o współautorstwie pisaliśmy o tym, że utwór współautorski występuje wtedy, gdy co najmniej dwie osoby uczestniczą w stworzeniu jednego utworu.

Aby można mówić o współautorstwie, oprócz twórczego wkładu każdego ze współtwórców, niezbędne jest także porozumienie między nimi. Współautorzy nie muszą przez cały czas tworzenia utworu działać razem. Możliwe jest na przykład przesłanie drugiemu artyście gotowej ścieżki muzycznej z prośbą o dogranie stworzonych przez niego partii wokalnych.

 

Kto napisał Potion?

Wiemy już, że melodie i aranżacje „Potion” stworzył Harris. Jako że jest producentem muzycznym, nie dziwi też, że na platformach streamingowych wymieniany jest jako twórca produkcji.

Jako twórcy utworu wymieniani są Adam Wiles – czyli Calvin Harris, Dua Lipa, ale także Jeffrey Williams (czyli Young Thug, który obok Lipy występuje w kawałku), Maneesh Bidaye oraz Jessie Reyez. Pomimo że Dua Lipa widnieje jako autorka, nie wiadomo, jak duży wpływ miała na tworzenie piosenki.

Calvin Harris i Lipa mają na koncie wspólny hit „One Kiss” z 2018 r. Pomimo że piosenkarka jest najczęściej wymieniana jako jedna z współautorów kawałka, warstwą tekstową i wokalną zajmowała się wtedy przede wszystkim songwriterka Jessie Reyez, która również znajduje się na liście autorów „Potion”. Możliwe, że Dua Lipa od wczesnego etapu brała aktywny udział w tworzeniu, ale możliwe też, że  wprowadziła modyfikacje do napisanych wcześniej partii. Jeżeli modyfikacje takie były znaczne, uzasadnia to przyznanie jej udziału w prawaach autorskich do nowego singla.

 

Czy współautorstwo oznacza problemy?

We wpisie Nowy singiel Beaty Kozidrak i Kamila Bednarka – utwór współautorski na przykładzie utworu „Biegiem” opisywaliśmy co właściwie wiąże się z istnieniem współautorstwa.

W przypadku utworów współautorskich, podejmowanie decyzji takich jak np. decyzja o zgodzie na użycie ich w filmie (prawo do synchronizacji), wymaga jednomyślnej zgody wszystkich współtwórców. I to niezależnie od tego, czy ich wkład w tworzenie był znikomy, czy większościowy! Taki stan rzeczy może okazać się bardzo kłopotliwy.

Na szczęście, zasada ta może zostać zmodyfikowana umową współautorską. Współautorzy mają na przykład opcję przyznania praw do decydowania o utworze jednej osobie, jednocześnie zwalniając siebie z konieczności podejmowania takich decyzji i angażowania się w działania związane z piosenką.

 

Przeniesienie praw lub licencja

Innymi sposobami na uregulowanie spraw związanych z utworem jest przeniesienie praw lub udzielenie licencji na:

  • jednego ze współtwórców
  • na podmiot trzeci, taki jak wytwórnia.

Właściciel praw będzie miał wtedy możliwość swobodnego decydowania o losach utworu, bez konieczności konsultowania każdej decyzji z każdym ze współtwórców.

 

 

 

Agnieszka Gębala

 

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »