Więcej polskich piosenek w radiu? Jest kolejny projekt ustawy

 w Aktualnie w mediach

Więcej polskich piosenek w radiu? Projekt ustawy nakładającej tzw. „podatek od reklam” wywołał ogromną burzę w środowiskach medialnych. W projekcie tym, poza wspomnianym podatkiem, znalazły się również propozycje zwiększenia ilości nadawanego polskiego repertuaru przez stacje radiowe. 

Jak ustawa miałaby zmienić sytuację?

Proponowane w projekcie ustawy przepisy przewidują wzrost udziału puszczanych przez stacje radiowe piosenek w języku polskim do 49%, z czego 60% z tych piosenek powinno być puszczanych od godziny 5 do 24. Aktualny próg wynosi 33% i również przewiduje, że 60% z tych piosenek powinno być puszczanych od godziny 5 do 24. Aktualna wartość uznawana jest przez wiele osób za bardzo wysoką. Nie bez powodu – Polska posiada najwyższy w Europie, poza Francją, udział piosenek w rodzimym języku.

Celem proponowanych zmian, według autorów projektu, jest zwiększenie ilości muzyki polskiej, puszczanej przez polskie stacje radiowe. Członkostwo w Unii Europejskiej wyklucza możliwość uprzywilejowania puszczanych utworów według kryterium obywatelstwa autora – dlatego jako kryterium przyjęto polskojęzyczność utworów. Prowadzi to jednak do absurdu i pozbawienia możliwości partycypowania w „polskim” udziale artystów polskich, którzy tworzą w innych językach (a przecież wielu artystów polskich wykonuje piosenki w języku angielskim). Takie rozwiązanie wyklucza także wszelkich polskich autorów muzyki instrumentalnej.  Jeśli więc celem autorów projektu ustawy jest zwiększenie udziału polskich artystów w stacjach radiowych, to środek wybrany do osiągnięcia tego celu prowadzi do jego realizacji tylko częściowo, dyskryminując jednocześnie znaczną część polskich artystów.

Jak projekt widzą radiowcy?

W środowisku radiowców utrzymuje się zgodne stanowisko, że próba wprowadzenia nowych przepisów może okazać się destrukcyjna dla wielu stacji radiowych. To, jaki repertuar jest puszczany w radiu, jest wynikiem badań oczekiwań słuchaczy. Radiowcy obawiają się, że wprowadzenie zmian mogłoby spowodować odwrócenie się części słuchaczy, którym zmiana nie będzie odpowiadała, od stacji radiowych na rzecz coraz popularniejszego streamingu (między innymi Spotify, Tidal, Apple Music).

Propozycję zmian skomentował Piotr Jaroszewski, dyrektor stacji muzycznych Grupy Radiowej Agory:

„Komercyjne stacje radiowe grają muzykę zgodną z oczekiwaniami swoich słuchaczy. Obecny dobór piosenek polskich i zagranicznych do playlist wynika z badań, które prowadzą wszyscy nadawcy, a nie z naszych prywatnych gustów czy preferencji. To, co proponuje ustawodawca, jest więc wbrew oczekiwaniom polskich odbiorców”

Wiele osób zarzuca ponadto brak jakichkolwiek konsultacji projektu ustawy ze środowiskiem medialnym. Wolne media to jeden z fundamentów demokratycznego państwa – w związku z tym każda zmiana w ich obszarze powinna być konsultowana społecznie.

Na koniec warto wspomnieć, że aktualnie występują duże rozbieżności między stacjami radiowymi w kwestii ilości puszczanych polskojęzycznych piosenek. Największy udział polskich piosenek utrzymuje Radio Pogoda (Grupa Radiowa Agory) i wynosi on 76,4%. Radio Zet i RMF FM to już tylko 34,5% udziału polskich piosenek. Z czego wynika taka rozbieżność? W głównej mierze ze wspomnianego już profilowania odbiorców na podstawie badań. Większy udział polskich piosenek w radiu nie oznacza, że jedno radio jest bardziej polskie od drugiego – oznacza to tyle, że każda z tych stacji trafia do wybranej grupy słuchaczy, o określonych oczekiwaniach.

Więcej komentarzy radiowców można przeczytać między innymi w artykule: https://www.press.pl/tresc/64770,projekt-ustawy_-udzial-polskiej-muzyki-w-radiu-ma-wzrosnac-do-49-proc_

Wcześniejsze propozycje zwiększenia ilość polskiego repertuaru w radiu?

W 2018 roku Piotr Liroy-Marzec przygotował projekt ustawy, który zwiększałby próg polskich piosenek puszczanych przez stacje radiowe z 33% do 50%. Projekt ten zakładał jednak szczególne wsparcie debiutantów i tzw. „twórców niezależnych”. O tym projekcie pisaliśmy już wcześniej, wskazując, że wsparcie twórców niezależnych byłoby trudne do zrealizowania w praktyce. Więcej o tym projekcie przeczytasz w artykule Więcej polskich piosenek w radiu.

Bartłomiej Skrzypiński

Recommended Posts

Napisz komentarz

Translate »